Tignes

Tignes - FrancieZhruba sto padesát kilometrů západně od metropole Lyon se v údolí mezi vysokými skalisky francouzských Alp nalézá malebné lyžařské středisko Tignes, jež patří mezi opravdovou chloubu alpských středisek nejen díky dlouhým a dokonale udržovaným sjezdovkám, ale také díky půvabností dobové architektury městečka.

Do tohoto lyžařského ráje se dostanete po zdolání zhruba tisíci kilometrové cesty z našeho hlavního městě. Krásné středisko nalézající se zhruba 15 kilometrů od italských hranic lze rozdělit hned do pěti hlavních částí. Mezi tři hlavní části, které jsou také nejvíce oblíbené a zároveň navštěvované patří Le Lavachet, Le Lac a nejvýše položené Val Claret. Do naposled zmiňované části se dostanete za pouhých pár minut metrem, které vás dopraví přímo na ledovec pod vrchol hory La Grande Motte, dosahující výšky 3 656 m. n. m. Další dvě části Les Brevieres a Les Boisses jsou pro lyžaře poněkud méně zajímavé, avšak pro začínající lyžaře jsou ideální.

Tignes - FrancieRozsah nadmořské výšky celého střediska Tignes je od 1 550 m. n. m. do 3 456 m. n. m. Skipas pořídí dospělý člověk zhruba za 40€ na den. Otevře se mu tak brána k 150-ti kilometrům krásných sjezdovek, které spojuje 60 lanovek a vleků. Vřele však doporučujeme rozšířit skipas i na oblast Val d´Isère, kdy se vám brána ještě více pootevře a nabídne vám přes 300 kilometrů nádherných lyžařských tratí.

Lyžařský gigant – Espace Killy

Jak už jsme předesílali v článku o Val d´Isère, lyžařská střediska se dohodla, že vytvoří monumentální lyžařský komplex, který by se stal v Evropě naprostou jedničkou co se týče délky sjezdovek. Myšlenka se stala skutečností, oblasti Val d´Isère a Tignes se díky propojení staly luxusním střediskem čítající přes 74 lanovek, které vás dopraví na vrcholky sjezdovek, rozprostírající se na ploše 10 000 ha. Celková délka sjezdovek je okolo tří set kilometrů.

Celoroční lyžování

V úvodu jste se mohli dočíst, že nejoblíbenější částí střediska Tignes je nejvýše položená oblast Val Claret. Tato hojně navštěvovaná oblast si získala svou oblíbenost především díky možnosti celoroční lyžování, ta je zapříčiněna přítomností ledovce, na který se dopravíte velice pohodlně za necelých 7 minut metrem (Perce-nege), následně vás na nejvyšší vrchol vynese kapacitní kyvadlová kabina. Pak můžete nechat uhánět své lyže po velmi kvalitních tratích. Převýšení je zde více než 1 400 m. Na rozjezd doporučujeme široké jižní svahy ve Val Claret směrem k Col du Palet.

Tignes a snowboarding

Středisko Tignes se stalo velice oblíbené také díky přítomnosti rozsáhlého snowboard parku.

Tento park navštíví denně až 500 lidí, kteří si žádají zažít opravdovou volnost a zároveň kvalitu. Volnosti je zde opravdu spousta, jelikož je centrum dlouhé 175 metrů a široké úctyhodných 600 metrů. Bývá zde postaveno 12 modulů různých velikostí (tables, spine, big air, handrails, flat zones a dále dvě U-rampy, jedna pro začátečníky a master pipe pro pokročilé). Loňská sezóna připravila novinku v podobě barbeque a ozvučení. Tyto novinky sklidily úspěch, proto je jejich přítomnost i letošní sezónu zaručena.

Tignes a turistika

Pokud si přejete protáhnout i jiné svaly než ty, které jsou zatěžovány při lyžování, pak doporučujeme vydat se na zhruba půl denní výlet na ledovec Pissaillas, odkud je krásný výhled na celou oblast Tignes a zároveň na ledovec La Grande Motte. Nezapomeňte si vzít foťák, protože krásu, kterou vám nabídne pohled do údolí, jen tak nikde nenajdete.

Copyright © 2023 Lyžování Francie | Mapa stránek
Created by:
MFÁčko.cz
Doporučujeme: Ani v létě není ve Francii nuda, podívejte se do srdce Francouzské riviéry - Saint-Tropez. Je pořád zima a vám se nechce do daleké Francie? Nevadí, rakouské alpy jsou super. Zkuste lyžování v Rakousku, popřípadě letní dovolená v Rakousku také není k zahození ne?